ورزش و بلوغ در دختران

دوره نوجوانی مقطعی از زندگی ما بین کودکی و بلوغ است که اغلب آن را حد فاصل ۱۸-۱۲ سالگی تعریف می کنند.این دوران با تغییرات سریع جسمی، روحی و روانی همراه است. بسیاری از دختران در این مقطع احساس استقلال بیشتری می کنند، ارتباطات قویتری در خارج از منزل با همسالان برقرار می کنند و به نگرش ها ی کلی در مورد زندگی و آینده دست می یابند. این تغییرات گرچه در ظاهر و از لحاظ فیزیکی شباهت دارند ولی زمان شروع آن ها و شدت تغییرات به خصوص تغییرات روحی و روانی برای هر کس متفاوت است.

 

بلوغ و تغییرات جسمی

بلوغ یک فاز از دوران نوجوانی است که در آن دختران از لحاظ جنسی بالغ می شوند و این امر ناشی از آزاد شدن هورمون های جنسی در خون می باشد. تغییرات بدنی حین بلوغ عبارتند از:

رشد موهای زائد در نواحی از بدن

افزایش ترشحات بدن

رشد و تکامل اعضای بدن

افزایش سریع در قد

افزایش توده چربی بدن

چرب شدن پوست و بروز آکنه و جوش در برخی از دختران

شروع سیکل های ماهیانه

تغییرات روحی- روانی در نوجوانی

علت این تغییرات روحی- روانی افزایش سریع هورمون های جنسی در دوران بلوغ می باشد این تغییرات روحی به خصوص ناشی از تغییرات فیزیکی در شکل و تناسب اندام و متفاوت شدن با همسالانی است که تغیییرات در آن ها دیرتر اتفاق می افتد.نیاز به انرژی بیشتر در دوران بلوغ و نوسان ها و تغییرات بدن طی سیکل ماهیانه سبب می گردد که انرژی و خلق دختران جوان در طی ماه نوسان داشته باشد و از خستگی و تحریک پذیری مفرط تا انرژی مفرط و شادابی زیاد متغیر باشد. از سوی دیگر با ایجاد تغییرات در ظاهر و روحیات دختران بسته به فرهنگ اجتماع مسئولیت ها و انتظارات جدیدی از دختران شکل می گیرد که این امر سبب ایجاد استرس و پریشانی در آن ها می گردد.

لازم است دختران از تغییرات ماهیانه روحیه و شادابی خود آگاه باشند و بدانند که این تغییرات دوره ای هستند و همیشگی نخواهند بود.تحقیقات نشان  می دهند که فعالیت بدنی و ورزشی منظم و با شدت متوسط در کاهش اضطراب و افسردگی در خلال سیکل های دوره ای ماهیانه موثرند. ورزش های آرامش بخش مثل یوگا هم مفید هستند. چنانچه کاهش انرژی و افسردگی در شما شدید یا طول کشیده است حتما” به پزشک مراجعه کنید.

اهمیت ورزش برای دختران نوجوان

ورزش منظم سبب کمک به سازگاری با تغییرات بدن حین بلوغ می گردد مثلا” کنترل نوسانات خلقی و روحی را برای فرد آسانتر می کند و از سویی این نوسانات را کاهش می دهد و روحیه ی کلی فرد را بالا نگه می دارد. ورزش سبب کمک به حفظ و کنترل وزن ایده آل می گردد که اغلب برای دختران اهمیت دارد. ورزش عضلات بدن را متناسب تر و تراکم استخوانی را افزایش می دهد و به رشد قدی بهتر و جلوگیری از پوکی استخوان در دوران میانسالی و پیری کمک می کند. ورزش تناسب قلبی- ریوی و تناسب اندام را بهتر می کند و فرد اندام زیباتری خواهد داشت. ورزش زمانی برای احساس شادابی و برقراری ارتباط دوستانه با سایر ورزشکاران می  باشد.

توصیه های ورزشی برای دختران نوجوان

لازم است دختران نوجوان روزانه حداقل ۶۰ دقیقه ورزش کنند.ورزش باید بر اساس یک نظم و با شدت متوسط و نه خیلی شدید انجام شود.ورزش های با شدت متوسط مثل: دوچرخه سواری، پیاده روی سریع می باشد.ورزش هایی با شدت متوسط تا زیاد مثل: دویدن، فوتبال، شنا می باشند.میزان فعالیت هایی مثل تماشای تلویزیون یا کرا با کامپیوتر را به کمتر از ۲ ساعت در روز برسانید.ورزش های هوازی که سبب افزایش سرعت تنفس و ضربان قلب می شود در اولویت می باشند.

ورزش بیش از حد در نوجوانان

برخی دختران سنین نوجوانی به انجام ورزش های طولانی مدت و شدید می پردازند. این ورزش ها که می توانند رقابتی یا غیر رقابتی باشندعمدتا شامل شنا، ژیمناستیک و تنیس می باشد. این نوع ورزش کردن سبب بروز برخی چالش ها برای رشد و تکامل این دسته از افراد خواهد شد.
دخترانی که به ورزش های طولانی مدت و شدید می پردازند و تغذیه ی مناسب و دریافت انرِژی کافی ندارند دچار کاهش رشد و تاخیر بلوغ خواهند شد، تاخیر بلوغ شامل تاخیر در شروع سیکل های ماهیانه یا پیشرفت کند بلوغ می باشد.

تغذیه در دختران نوجوان

زمانی که ورزش می کنیم احتیاجات غذایی ومیزان کالری مورد نیاز فرد افزایش می یابد و لازم است فرد رژیم غذایی مناسبی  متشکل از هر ۵ نوع ماده ی غذایی اصلی را مصرف کنند. دخترانی که گیاهخوارندو ورزش می کنند لازم است رژیم غذایی مناسبی داشته باشند. در این افراد استفاده از گیاهان دارای آهن و پروتئین بالا مثل غلات کامل، نان، اسفناج، بادام زمینی، زردآلو و لوبیا و باقلا و سوبا مناسب است.دختران ورزشکار لازم است به میزان کلسیم و آهن رژیم غذایی توجه زیادی داشته باشند و لازم است مقدار زیادی آب قبل، حین و پس از ورزش بنوشند.

تهیه کننده: سرکارخانم آجری
تایید کننده: سرکارخانم شیدایی، معاونت


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 10.5/20